SGA Winners 2017

Daisy Award (Preschool)

Agape Little Uni @ Commonwealth
Agape Little Uni @ Jurong West
Between Two Trees Preschool (Holland)
Cherie Hearts @ Charlton Pte Ltd
ELFA Preschool (Serangoon)
EtonHouse International Pre-School (Thomson)
Jenius Kindergarten (Hougang)
Kampong Siglap Mosque Kindergarten
Kinderland Preschool (Chua Chu Kang)
Kinderland Preschool (Sengkang)
Mahota Preschool
My First Skool @ Admiralty Link Centre Blk 491
My First Skool @ Bishan Blk 153
My First Skool @ Blk 180B Boon Lay
My First Skool @ Woodlands Drive 75 Blk 688C
My First Skool Blk 487 Segar Road
NurtureStars Preschool @ SAFRA Jurong
NurtureStars Preschool @ SAFRA Punggol
PCF Sparkletots Preschool @ Punggol Coast Blk 302 (CC)
PCF Sparkletots Preschool At Punggol East Blk 143 (KN)
PCF Sparkletots KCare Centre @ Nee Soon East Blk 318A
PCF Sparkletots KCare Centre @ Northoaks
PCF Sparkletots Preschool @ Admiralty Blk 687B (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Ang Mo Kio-Hougang Blk 937 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Resevoir-Pungool Blk 475C (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Bishan North Blk 257 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bishan North Blk 441 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok Blk 118 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok Blk 206 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok East Blk 208 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok East Blk 241 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok East Blk 271 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok East Blk 285C (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Gombak Blk 395A (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Panjang Blk 422-420 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Buona Vista Blk 54 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Canberra Blk 337 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Cashew Blk 183 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 309 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 317 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 333D (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Geylang Serai Blk 14 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Hong Kah North Blk 345 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Kebun Baru Blk 109 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Kebun Baru Blk 260B (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Limbang Blk 543 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Limbang Blk 567 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Marsiling Blk 302 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Marsiling Blk 32 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 646-609 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 737 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 738 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 357 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 671 (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon South Blk 875 (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Pasir Ris East Blk 426 (KN)
PCF SPARKLETOTS PRESCHOOL @ POTONG PASIR BLK 143
PCF Sparkletots Preschool @ Punggol East Blk 103 (KN)
PCF SPARKLETOTS PRESCHOOL @ SENGKANG SOUTH BLK 535- 542-534 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Serangoon Blk 141 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines North Blk 443-444 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 682 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yio Chu Kang Blk 235 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Zhenghua Blk 550B (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Zhenghua Blk 620 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Blk 30 (KN)
The Little Skool House International Pte Ltd (OCBC Centre)
The Salvation Army Childcare Centre @ Bukit Batok East

Daisy Sustained Achievement Award (Preschool)

Arise Kindergartent
Cavenur Kindergartent
Cherie Hearts Kidz Campus Pte Ltd (Elias Mall)
Cherie Hearts Little Angels Pte Ltd
EtonHouse International Research Preschool
Far Eastern Kindergarten
Global Indian International School, Balestier Campus (Preschool)
Global Indian International School, East Coast Campus (Preschool)
Global Indian International School, Queenstown Campus (Preschool)
Jurong Christian Church Kindergarten
Kinderland Kindergarten (Serangoon)
Kinderland Kindergarten (Woodlands Civic Centre)
Kinderland Preschool (Hougang)
Kinderland Preschool (Marine Parade)
Kinderland Preschool (Ministry of Education)
Kinderland Preschool (Ministry of Manpower)
Kinderland Preschool (Ministry of National Development)
Kinderland Preschool (Pandan Valley)
Kinderland Preschool (Republic Polytechnic)
Kinderland Preschool (Revenue House)
Kinderland Preschool (Woodlands Civic Centre)
Kinderland Preschool (Woodlands Mart Branch)
Kinderland Preschool (Yio Chu Kang)
NurtureStars Preschool (Toa Payoh)
NurtureStars Preschool @ SAFRA Mount Faber
NurtureStars Preschool @ SAFRA Tampines
NurtureStars Preschool @ SAFRA Yishun
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 508 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 713 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Gombak Blk 535 (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Canberra Blk 487 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Chong Pang Blk 277 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Chong Pang Blk 288 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 408 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Hong Kah North Blk 419 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 223 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 367 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Pasir Ris West Blk 517 (KN)
PCf Sparkletots Preschool @ Paya Lebar Blk 125
PCF Sparkletots Preschool @ Pioneer Blk 661B
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines North Blk 483 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines West Blk 140-938 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Toa Payoh Central Blk 157 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 608 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 690D (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Zhenghua Blk 528 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Zhenghua Blk 632A (CC)
Yuvabharathi International School (Preschool)

Hibiscus Award (Primary School)

Ai Tong School
Teck Whye Primary School

Hibiscus Award (Secondary School)

Jurong West Secondary School

Hibiscus Award (International School)

Stamford American International School

Lotus Award (School for Students with Special Needs)

APSN Chaoyang School
Delta Senior School
MINDS Woodlands Gardens School

Lotus Award (Primary School)

Alexandra Primary School
Ang Mo Kio Primary School
Anglo-Chinese School (Primary)
Angsana Primary School
Beacon Primary School
Bedok Green Primary School
Bukit Panjang Primary School
Bukit Timah Primary School
Bukit View Primary School
Cantonment Primary School
CHIJ (Katong) Primary
CHIJ Our Lady of Good Counsel
CHIJ Primary (Toa Payoh)
Chua Chu Kang Primary School
Coral Primary School
Damai Primary School
Edgefield Primary School
Endeavour Primary School
Evergreen Primary School
Fengshan Primary School
First Toa Payoh Primary School
Frontier Primary School
Fuchun Primary School
Greendale Primary School
Guangyang Primary School
Henry Park Primary School
Junyuan Primary School
Jurong West Primary School
Keming Primary School
Kong Hwa School
Kranji Primary School
Kuo Chuan Presbyterian Primary School
Maha Bodhi School
Marymount Convent School
Nan Chiau Primary School
North Vista Primary School
Northland Primary School
Northoaks Primary School
Punggol Green Primary School
Raffles Girls’ Primary School
Red Swastika School
River Valley Primary School
Seng Kang Primary School
Shuqun Primary School
Singapore Chinese Girls’ School (Mixed SecPri)
South View Primary School
St Gabriel’s Primary School
St Hilda’s Primary School
St Josephs’ Institution Junior
St Stephen’s School
St. Anthony’s Primary School
Tampines North Primary School
Tampines Primary School
Tanjong Katong Primary School
Telok Kurau Primary School
Temasek Primary School
Westwood Primary School
Woodgrove Primary School
Woodlands Primary School
Woodlands Ring Primary School
Xingnan Primary School
Yumin Primary School
Zhenghua Primary School

Lotus Award (Secondary School)

Ahmad Ibrahim Secondary School
Anglo-Chinese School (Barker Road)
Anglo-Chinese Singapore (Independent)
Assumption English School
Bedok Green Secondary School
Bendemeer Secondary School
Boon Lay Secondary School
Bukit Merah Secondary School
Bukit Panjang Government High School
Canberra Secondary School
CHIJ Secondary
CHIJ St Joseph’s Convent
CHIJ St. Theresa’s Convent (Secondary)
Chong Boon Secondary School
Chua Chu Kang Secondary School
Crescent Girls’ School
Crest Secondary School
Dunearn Secondary School
Dunman High School
East Spring Secondary School
Fuchun Secondary School
Fuhua Secondary School
Greendale Secondary School
Hai Sing Catholic School
Holy Innocents High
Jurongville Secondary School
Madrasah Al-Arabiah Al-Islamiah
Marsiling Secondary School
Meridian Secondary School
Naval Base Secondary School
Pasir Ris Secondary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Secondary)
Peirce Secondary School
Presbyterian High School
River Valley High School
School of Science and Technology
Seng Kang Secondary School
Springfield Secondary School
St Andrew Secondary School
St Anthony’s Canossian Secondary School
St Francis Methodist School
St. Hilda’s Secondary School
Swiss Cottage Secondary School
Tampines Secondary School
Tanglin Secondary School
Teck Whye Secondary School
Temasek Secondary School
Westwood Secondary School
Yio Chu Kang Secondary School
Yishun Secondary School
Yishun Town Secondary School
Yuan Ching Secondary School
Yuhua Secondary School
Yuying Secondary School

Lotus Award (Junior College)

Catholic Junior College
Nanyang Junior College
National Junior College
St Andrew’s Junior College
Yishun Junior College

Lotus Award (Institute of Higher Learning)

James Cook University
London School of Business and Finance

Lotus Award (International School)

Global Indian International School, Queenstown Campus
Vydehi School of Excellence

Lotus Sustained Achievement Award (School for Students with Special Needs)

MINDS Fernvale Gardens School
MINDS Lee Kong Chian Gardens School
Rainbow Centre – Margaret Drive School

Lotus Sustained Achievement Award (Primary School)

Admiralty Primary School
Ahmad Ibrahim Primary School
Anchor Green Primary School
Anderson Primary School
Balestier Hill Primary School
Blangah Rise Primary School
Boon Lay Garden Primary School
Canberra Primary School
Canossa Convent Primary School
Cedar Primary School
CHIJ (Kellock)
CHIJ Our Lady of the Nativity
CHIJ Our Lady Queen of Peace
CHIJ St Nicholas Girls’ School (Primary)
Chongfu School
Chongzheng Primary School
Clementi Primary School
Compassvale Primary School
Concord Primary School
Corporation Primary School
Da Qiao Primary School
Dazhong Primary School
East Coast Primary School
East Spring Primary School
Elias Park Primary School
Eunos Primary School
Farrer Park Primary School
Fernvale Primary School
Gan Eng Seng Primary School
Geylang Methodist School (Primary)
Greenwood Primary School
Haig Girls’ School
Holy Innocents’ Primary School
Horizon Primary School
Hougang Primary School
Huamin Primary School
Innova Primary School
Jing Shan Primary School
Juying Primary School
Kheng Cheng School
Lakeside Primary School
Loyang Primary School
Marsiling Primary School
Mee Toh School
Meridian Primary School
Nanyang Primary School
Naval Base Primary School
New Town Primary School
Park View Primary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Primary)
Pei Chun Public School
Pei Hwa Presbyterian Primary School
Peiying Primary School
Pioneer Primary School
Poi Ching School
Princess Elizabeth Primary School
Punggol Primary School
Qihua Primary School
Queenstown Primary School
Radin Mas Primary School
Rivervale Primary School
Rosyth School
Rulang Primary School
Sembawang Primary School
Si Ling Primary School
St Anthony’s Canossian Primary School
Stamford Primary School
Tao Nan School
Townsville Primary School
Unity Primary School
Wellington Primary School
West Spring Primary School
Xinghua Primary School
Xinmin Primary School
Yangzheng Primary School
Yew Tee Primary School
Yishun Primary School
Yu Hua Primary School
Yu Neng Primary School
Zhangde Primary School
Zhonghua Primary School

Lotus Sustained Achievement Award (Secondary School)

Admiralty Secondary School
Anderson Secondary School
Ang Mo Kio Secondary School
Anglican High School
Beatty Secondary School
Bedok North Secondary School
Bedok South Secondary School
Broadrick Secondary School
Bukit Batok Secondary School
Bukit View Secondary School
Cedar Girls’ Secondary School
CHIJ Katong Convent
CHIJ St Nicholas Girls’ School (Secondary)
Christ Church Secondary School
Chung Cheng High School (Yishun)
Clementi Town Secondary School
Commonwealth Secondary School
Deyi Secondary School
Evergreen Secondary School
Greenridge Secondary School
Guangyang Secondary School
Hong Kah Secondary School
Hua Yi Secondary School
Hwa Chong Institution (High School)
Kuo Chuan Presbyterian Secondary School
Nan Chiau High School
Nan Hua High School
Nanyang Girls’ High School
New Town Secondary School
Ngee Ann Secondary School
Northbrooks Secondary School
Orchid Park Secondary School
Outram Secondary School
Pasir Ris Crest Secondary School
Pei Hwa Secondary School
Ping Yi Secondary School
Punggol Secondary School
Queenstown Secondary School
Queensway Secondary School
Raffles Girls’ School (Secondary)
Riverside Secondary School
Sembawang Secondary School
Serangoon Garden Secondary School
Serangoon Secondary School
Shuqun Secondary School
St Joseph’s Institution
St Margaret’s Secondary School
Tanjong Katong Secondary School
Victoria School
Whitley Secondary School
Woodgrove Secondary School
Woodlands Secondary School
Yusof Ishak Secondary School
Zhenghua Secondary School
Zhonghua Secondary School

Lotus Sustained Achievement Award (Junior College)

Hwa Chong Institution (College)
Jurong Junior College
Pioneer Junior College

Lotus Sustained Achievement Award (Institute of Higher Learning)

ITE College East

Lotus Sustained Achievement Award (International School)

Global Indian International School, Balestier Campus
Global Indian International School, East Coast Campus
Tanglin Trust School

Orchid Award (School for Students with Special Needs)

APSN Tanglin School

Orchid Award (Primary School)

MacPherson Primary School
Mayflower Primary School
Yio Chu Kang Primary School

Orchid Award (Secondary School)

Greenview Secondary School
Hougang Secondary School
Jurong Secondary School

Orchid Award (Junior College)

Tampines Junior College

Palm Award (School for Students with Special Needs)

MINDS Towner Gardens School
Rainbow Centre – Yishun Park School

Palm Award (Primary School)

Teck Ghee Primary School
West View Primary School

Palm Award (Institute of Higher Learning)

Ngee Ann Polytechnic Environmental Rangers Club AY1718
PSB Academy
Raffles Design Institute