SGA Winners 2016

Daisy Award (Preschool)

AGAPE Child Care (CCK) Pte Ltd
AGAPE Child care (JW) Pte Ltd
Arise Kindergarten
Between Two Trees Preschool
Creative Thinkers Kindergarten
ELFA Children’s Place
Espalier Experimental School (Pre Primary)
Far Eastern Kindergarten
Jenius Kindergarten (Hougang)
Kampung Siglap Mosque Kindergarten
Kinderland Kindergarten (Serangoon)
Kinderland Kindergarten (Woodlands Civic Centre)
Kinderland Kindergarten (Yio Chu Kang)
Kinderland Preschool (Woodlands Civic Centre)
Kinderland Preschool (Hougang)
Kinderland Preschool (Marine Parade)
Kinderland Preschool (Ministry of National Development)
Kinderland Preschool (Pandan Valley)
Kinderland Preschool (Republic Polytechnic)
Kinderland Preschool (Revenue House)
Kinderland Preschool (Sengkang)
Kinderland Preschool (Singapore Polytechnic)
Kinderland Preschool (Yio Chu Kang)
My First Skool @ Bishan Blk 153
My First Skool @ Blk 491 Admiralty Link
My First Skool @ Blk 688C Woodlands Drive 75
NurtureStars Preschool @ SAFRA Jurong
NurtureStars Preschool @ SAFRA Mount Faber
NurtureStars Preschool @ Safra Punggol
NurtureStars Preschool @ Safra Tampines
NurtureStars Preschool @ Safra Toa Payoh
NurtureStars Preschool @ Safra Yishun
PCF Sparkletots Kcare centre @ Nee Soon East Blk 318A
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 470C (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 475C (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Bishan North Blk 257 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bishan North Blk 441 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok Blk 118 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok East Blk 285C (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Gombak Blk 395A (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Gombak Blk 535 (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Canberra Blk 337 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Canberra Blk 487 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 309 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 317 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 333D (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 446 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Jurong Spring Blk 527 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Limbang Blk 543 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Limbang Blk 567 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Limbang BLK 786 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Macpherson Blk 54/53 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Marsiling Blk 32 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 646 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 737 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 738 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 357 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 367 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon South Blk 875 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Pasir Ris West Blk 517 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Punggol Coast Blk 302C (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Punggol East Blk 103 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Punggol West Blk 308B (DS)
PCF Sparkletots Preschool @ Sengkang South Blk 535-542-534 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Serangoon Blk 125 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines North Blk 443-444 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines West Blk 140-938 (KN)
St. James’ Church Kindergarten (Gilstead)
St. James’ Church Kindergarten (Harding)
The Salvation Army Bukit Batok East Child Care Centre

Daisy Sustained Achievement Award (Preschool)

Cavenur Kindergarten
Cherie Hearts Kidz Campus Pte Ltd
Cherie Hearts Little Angels Pte Ltd
EtonHouse International Research Preschool
Global Indian International School, Balestier Campus (Preschool)
Global Indian International School, East Coast Campus (Preschool)
Global Indian International School, Queenstown Campus (Preschool)
Jurong Christian Church Kindergarten
Kinderland Preschool (Ministry of Education)
Kinderland Preschool (Ministry of Manpower)
Kinderland Preschool (Woodlands Mart)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 414 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 508 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 713 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Chong Pang Blk 277 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Chong Pang Blk 288 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 408 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Hong Kah North Blk 419 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 223 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 312 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines North Blk 483 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 608 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 690D-690C (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Zhenghua Blk 632A (CC)
Yuvabharathi International School

Palm Award (Primary School)

Alexandra Primary School
Bukit Panjang Primary School
Changkat Primary School
Evergreen Primary School
Guangyang Primary School
Maha Bodhi School
Mayflower Primary School
North Vista Primary School
St Hilda’s Primary School

Palm Award (Secondary School)

Ahmad Ibrahim Secondary School
CHIJ Secondary (Toa Payoh)
Dunearn Secondary School
Hougang Secondary School
Methodist Girls’ School
Singapore Chinese Girls’ School (Secondary)

Palm Award (Junior College)

Catholic Junior College

Palm Award (Institute of Higher Learning)

James Cook University
PSB Academy
Raffles Design Institute

Palm Award (International School)

DPS International School

Hibiscus Award (Primary School)

Ai Tong School
Ang Mo Kio Primary School
Bedok Green Primary School
Casuarina Primary School
Catholic High (Primary)
CHIJ Our Lady of Good Counsel
First Toa Payoh Primary School
Fuchun Primary School
Fuhua Primary School
Gongshang Primary School
Greenridge Primary School
Kong Hwa School
Macpherson Primary School
Marymount Convent School
Northland Primary School
Pei Tong Primary School
Saint Andrew’s Junior School
Seng Kang Primary School
St Gabriel’s Primary School
St. Joseph’s Institution Junior
St. Stephen’s School
Tampines Primary School
Tanjong Katong Primary School
Teck Whye Primary School
Temasek Primary School
Woodlands Primary School
Woodlands Ring Primary School

Hibiscus Award (Secondary School)

Anglo-Chinese School (Barker Road)
Assumption English School
Boon Lay Secondary School
Bukit Merah Secondary School
Bukit View Secondary School
CHIJ St Joseph’s Convent
Chong Boon Secondary School
Chua Chu Kang Secondary School
Dunman High School
East Spring Secondary School
Fajar Secondary School
Greendale Secondary School
Greenview Secondary School
Jurongville Secondary School
Marsiling Secondary School
Regent Secondary School
School of Science and Technology Singapore
Springfield Secondary School
St Anthony’s Canossian Secondary School
St. Hilda’s Secondary School
Swiss Cottage Secondary School
Tampines Secondary School
Tanglin Secondary School
Unity Secondary School
Westwood Secondary School
Yio Chu Kang Secondary School
Yuan Ching Secondary School

Hibiscus Award (Junior College)

Saint Andrew’s Junior College

Hibiscus Award (International School)

Global Indian International School, Queenstown Campus
Lycée Français de Singapour
Stamford American International School

Orchid Award (School for Students with Special Needs)

APSN Tanglin School

Orchid Award (Primary School)

Anglo-Chinese School (Primary)
Bukit View Primary School
CHIJ (Katong) Primary
Chua Chu Kang Primary School
Coral Primary School
East View Primary School
Endeavour Primary School
Frontier Primary School
Greendale Primary School
Henry Park Primary School
Jurong West Primary School
Kranji Primary School
Punggol View Primary School
River Valley Primary School
Shuqun Primary School
St Anthony’s Primary School
Tampines North Primary School
Teck Ghee Primary School
Telok Kurau Primary School
West Grove Primary School
Westwood Primary School
Woodgrove Primary School
Xingnan Primary School
Yio Chu Kang Primary School
Yumin Primary School
Zhenghua Primary School

Orchid Award (Secondary School)

Balestier Hill Secondary School
Bendemeer Secondary School
Bishan Park Secondary School
Bukit Panjang Government High School
Canberra Secondary School
Crescent Girls’ School
East View Secondary School
Fuchun Secondary School
Fuhua Secondary School
Hai Sing Catholic School
Henderson Secondary School
Hillgrove Secondary School
Jurong Secondary School
Mayflower Secondary School
Naval Base Secondary School
North Vista Secondary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Secondary)
Peirce Secondary School
Pioneer Secondary School
Presbyterian High School
River Valley High School
Saint Andrew’s Secondary School
Seng Kang Secondary School
Teck Whye Secondary School
Temasek Secondary School
Yishun Secondary School
Yuhua Secondary School
Yuying Secondary School

Orchid Award (Junior College)

Nanyang Junior College
National Junior College
Tampines Junior College

Orchid Award (International School)

Espalier Experimental School (Primary)

Lotus Award (School for Students with Special Needs)

Delta Senior School
MINDS Towner Gardens School
MINDS Woodlands Gardens School
Rainbow Centre – Yishun Park School

Lotus Award (Primary School)

Angsana Primary School
Beacon Primary School
CHIJ Primary (Toa Payoh)
Clementi Primary School
Damai Primary School
Edgefield Primary School
Fengshan Primary School
Fernvale Primary School
Junyuan Primary School
Keming Primary School
Kuo Chuan Presbyterian Primary School
Nan Chiau Primary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Primary)
Punggol Green Primary School
Raffles Girls Primary School
West Spring Primary School
Yew Tee Primary School
Yuhua Primary School

Lotus Award (Secondary School)

Bedok Green Secondary School
Crest Secondary School
Holy Innocents’ High School
Madrasah Al-Arabiah Al-Islamiah
Serangoon Garden Secondary School
St Francis Methodist School

Lotus Award (Institute of Higher Learning)

London School of Business and Finance

Lotus Award (International School)

Tanglin Trust School

Lotus Sustained Achievement Award (School for Students with Special Needs)

MINDS Fernvale Gardens School
MINDS Lee Kong Chian Gardens School
Rainbow Centre – Margaret Drive School

Lotus Sustained Achievement Award (Primary School)

Admiralty Primary School
Ahmad Ibrahim Primary School
Anchor Green Primary School
Anderson Primary School
Balestier Hill Primary School
Bendemeer Primary School
Blangah Rise Primary School
Boon Lay Garden Primary School
Canberra Primary School
Canossa Convent Primary School
Cedar Primary School
CHIJ (Kellock)
CHIJ Our Lady of the Nativity
CHIJ Our Lady Queen of Peace
CHIJ St Nicholas Girls’ School (Primary)
Chongfu School
Chongzheng Primary School
Compassvale Primary School
Concord Primary School
Corporation Primary School
Da Qiao Primary School
Dazhong Primary School
East Coast Primary School
East Spring Primary School
Elias Park Primary School
Eunos Primary School
Farrer Park Primary School
Gan Eng Seng Primary School
Geylang Methodist School (Primary)
Greenwood Primary School
Haig Girls’ School
Holy Innocents’ Primary School
Hong Wen School
Horizon Primary School
Hougang Primary School
Huamin Primary School
Innova Primary School
Jing Shan Primary School
Juying Primary School
Kheng Cheng School
Lakeside Primary School
Loyang Primary School
Marsiling Primary School
Mee Toh School
Meridian Primary School
Nanyang Primary School
Naval Base Primary School
New Town Primary School
Park View Primary School
Pei Chun Public School
Pei Hwa Presbyterian Primary School
Peiying Primary School
Pioneer Primary School
Poi Ching School
Princess Elizabeth Primary School
Punggol Primary School
Qihua Primary School
Queenstown Primary School
Radin Mas Primary School
Rivervale Primary School
Rosyth School
Rulang Primary School
Sembawang Primary School
Si Ling Primary School
St Anthony’s Canossian Primary School
Stamford Primary School
Tao Nan School
Townsville Primary School
Unity Primary School
Wellington Primary School
Xinghua Primary School
Xinmin Primary School
Yangzheng Primary School
Yishun Primary School
Yu Neng Primary School
Zhangde Primary School
Zhonghua Primary School

Lotus Sustained Achievement Award (Secondary School)

Admiralty Secondary School
Anderson Secondary School
Ang Mo Kio Secondary School
Anglican High School
Beatty Secondary School
Bedok North Secondary School
Bedok South Secondary School
Bedok View Secondary School
Broadrick Secondary School
Bukit Batok Secondary School
Cedar Girls’ Secondary School
CHIJ Katong Convent
CHIJ St Nicholas Girls’ School
Christ Church Secondary School
Chung Cheng High School (Main)
Chung Cheng High School (Yishun)
Clementi Town Secondary School
Commonwealth Secondary School
Compassvale Secondary School
Coral Secondary School
Evergreen Secondary School
Greenridge Secondary School
Guangyang Secondary School
Hong Kah Secondary School
Hua Yi Secondary School
Hwa Chong Institution
Junyuan Secondary School
Kuo Chuan Presbyterian Secondary School
Nan Chiau High School
Nan Hua High School
Nanyang Girls’ High School
New Town Secondary School
Ngee Ann Secondary School
Northbrooks Secondary School
Orchid Park Secondary School
Outram Secondary School
Pasir Ris Crest Secondary School
Pei Hwa Secondary School
Ping Yi Secondary School
Punggol Secondary School
Queenstown Secondary School
Queensway Secondary School
Raffles Girls School (Secondary)
Riverside Secondary School
Sembawang Secondary School
Serangoon Secondary School
Shuqun Secondary School
St Joseph’s Institution
St. Margaret’s Secondary School
Tanjong Katong Secondary School
Victoria School
Whitley Secondary School
Woodgrove Secondary School
Woodlands Secondary School
Yusof Ishak Secondary School
Zhenghua Secondary School
Zhonghua Secondary School

Lotus Sustained Achievement Award (Junior College)

Hwa Chong Institution (College)
Jurong Junior College
Pioneer Junior College

Lotus Sustained Achievement Award (Institute of Higher Learning)

ITE College East

Lotus Sustained Achievement Award (International School)

Global Indian International School, Balestier Campus
Global Indian International School, East Coast Campus