SGA Winners 2015

Daisy Award (Preschool)

Arise Kindergarten
Between Two Trees Preschool
Cherie Hearts Kidz Campus (Elias Mall)
Cherie Hearts Little Angels Pte Ltd
EtonHouse International Research Pre-School Mountbatten 718
Far Eastern Kindergarten
Global Indian International School, East Coast Campus (Preschool)
Global Indian International School, Queenstown Campus (Preschool)
Iman Childcare Pte Ltd (Pasir Ris)
Kinderland Kindergarten, Serangoon
Kinderland Kindergarten, Woodlands Civic Centre
Kinderland Kindergarten, Yio Chu Kang
Kinderland Preschool, Hougang
Kinderland Preschool, Marine Parade
Kinderland Preschool, Ministry of National Development
Kinderland Preschool, Pandan Valley
Kinderland Preschool, Republic Polytechnic
Kinderland Preschool, Revenue House
Kinderland Preschool, Woodlands Civic Centre
Kinderland Preschool, Woodlands Mart
Kinderland Preschool, Yio Chu Kang
NurtureStars Child Care @ SAFRA Mount Faber
NurtureStars Child Care @ SAFRA Tampines
NurtureStars Child Care @ SAFRA Toa Payoh
NurtureStars Child Care @ SAFRA Yishun
PCF Sparkletots Preschool @ Admiralty Blk 624B (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 414 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 470C (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 508 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Batok Blk 205 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Bukit Gombak Blk 535 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Canberra Blk 487-488 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Gambas Blk 408 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Geylang Serai Blk 311 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Hong Kah North Blk 419 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 367 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon Central Blk 737 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 223 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 277 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 288 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon East Blk 312 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon South Blk 794 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Nee Soon South Blk 875 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Pasir Ris West Blk 517 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Paya Lebar Blk 221 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Punggol South Blk 535 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Queenstown Blk 46-2 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines North Blk 443-444 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Zhenghua Blk 632A (CC)
St. James’ Church Kindergarten (Harding)
Yuvabharathi International School

Daisy Sustained Achievement Award (Preschool)

Cavenur Kindergarten
Global Indian International, Balestier Campus (Preschool)
Jurong Christian Church Kindergarten
Kinderland Preschool, Ministry of Education
Kinderland Preschool, Ministry of Manpower
Odyssey, The Global Preschool (Fourth Avenue)
PCF Sparkletots Preschool @ Bedok Reservoir-Punggol Blk 713 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Tampines North Blk 483 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 543 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 567 (CC)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 608 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 682 (KN)
PCF Sparkletots Preschool @ Yew Tee Blk 690D-690C (KN)

Palm Award (Primary School)

Punggol Green Primary School
Punggol View Primary School
St Hilda’s Primary School
Westwood Primary School

Palm Award (Secondary School)

Ahmad Ibrahim Secondary School
Bartley Secondary School

Palm Award (Institute of Higher Learning)

Raffles Design Institute

Hibiscus Award (School for Students with Special Needs)

Towner Gardens School

Hibiscus Award (Primary School)

Anglo-Chinese School (Primary)
Beacon Primary School
Bukit Panjang Primary School
Edgefield Primary School
Keming Primary School
Maha Bodhi School
Pei Tong Primary School
St. Joseph’s Institution Junior

Hibiscus Award (Secondary School)

Crest Secondary School
Greenview Secondary School
Hougang Secondary School
Madrasah Al-Arabiah Al-Islamiah
Methodist Girls’ School
St Anthony’s Canossian Secondary School
St Francis Methodist School
Unity Secondary School
Westwood Secondary School

Hibiscus Award (Institute of Higher Learning)

PSB Academy

Orchid Award (School for Students with Special Needs)

APSN Tanglin School
Rainbow Centre – Yishun Park School
Woodlands Gardens School

Orchid Award (Primary School)

Ang Mo Kio Primary School
Angsana Primary School
CHIJ (Katong) Primary
CHIJ Primary (Toa Payoh)
Fengshan Primary School
Frontier Primary School
Fuchun Primary School
Kuo Chuan Presbyterian Primary School
Nan Chiau Primary School
Northland Primary School
Raffles Girls’ Primary School
Tanjong Katong Primary School

Orchid Award (Secondary School)

Anglo-Chinese School (Barker Road)
Bendemeer Secondary School
CHIJ Secondary (Toa Payoh)
Crescent Girls’ School
Edgefield Secondary School
First Toa Payoh Secondary School
Fuhua Secondary School
Holy Innocents’ High School
Pioneer Secondary School

Orchid Award (Junior College / Centralised Institute)

Catholic Junior College

Orchid Award (Institute of Higher Learning)

London School of Business and Finance
NUS Temasek Hall

Orchid Award (International School)

DAV Centenary Public School, Meerut
Lycée Français de Singapour

Lotus Award (School for Students with Special Needs)

Canossian School
Fernvale Gardens School
Rainbow Centre – Margaret Drive School

Lotus Award (Primary School)

Chongfu School
Clementi Primary School
East Coast Primary School
East Spring Primary School
Evergreen Primary School
Fernvale Primary School
First Toa Payoh Primary School
Jurong West Primary School
Kranji Primary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Primary)
Tao Nan School
West Grove Primary School
West Spring Primary School
Xingnan Primary School
Yew Tee Primary School
Yuhua Primary School

Lotus Award (Secondary School)

Anglican High School
Bedok Green Secondary School
Bishan Park Secondary School
Henderson Secondary School
Kuo Chuan Presbyterian Secondary School
Outram Secondary School
Punggol Secondary School
School of Science and Technology Singapore
Serangoon Garden Secondary School

Lotus Award (Junior College / Centralised Institute)

Jurong Junior College

Lotus Award (Institute of Higher Learning)

ITE College East

Lotus Award (International School)

Global Indian International School, East Coast Campus
Tanglin Trust School

Lotus Sustained Achievement Award (School for Students with Special Needs)

Lee Kong Chian Gardens School

Lotus Sustained Achievement Award (Primary School)

Admiralty Primary School
Ahmad Ibrahim Primary School
Ai Tong School
Anchor Green Primary School
Anderson Primary School
Balestier Hill Primary School
Bedok Green Primary School
Bendemeer Primary School
Blangah Rise Primary School
Boon Lay Garden Primary School
Bukit View Primary School
Canberra Primary School
Canossa Convent Primary School
Casuarina Primary School
Cedar Primary School
Changkat Primary School
CHIJ Kellock
CHIJ Our Lady of Good Counsel
CHIJ Our Lady of the Nativity
CHIJ Our Lady Queen of Peace
CHIJ St Nicholas Girls’ School (Primary)
Chongzheng Primary School
Chua Chu Kang Primary School
Compassvale Primary School
Concord Primary School
Coral Primary School
Corporation Primary School
Da Qiao Primary School
Dazhong Primary School
East View Primary School
Elias Park Primary School
Eunos Primary School
Farrer Park Primary School
Fuhua Primary School
Gan Eng Seng Primary School
Geylang Methodist School (Primary)
Gongshang Primary School
Greendale Primary School
Greenridge Primary School
Greenwood Primary School
Guangyang Primary School
Haig Girls’ School
Holy Innocents’ Primary School
Hong Wen School
Horizon Primary School
Hougang Primary School
Huamin Primary School
Innova Primary School
Jing Shan Primary School
Juying Primary School
Kheng Cheng School
Kong Hwa School
Lakeside Primary School
Loyang Primary School
Macpherson Primary School
Marsiling Primary School
Marymount Convent School
Mayflower Primary School
Mee Toh School
Meridian Primary School
Montfort Junior School
Nanyang Primary School
Naval Base Primary School
New Town Primary School
Park View Primary School
Pei Chun Public School
Pei Hwa Presbyterian Primary School
Peiying Primary School
Pioneer Primary School
Poi Ching School
Princess Elizabeth Primary School
Punggol Primary School
Qihua Primary School
Queenstown Primary School
Radin Mas Primary School
River Valley Primary School
Rivervale Primary School
Rosyth School
Rulang Primary School
Saint Andrew’s Junior School
Sembawang Primary School
Seng Kang Primary School
Shuqun Primary School
Si Ling Primary School
St Anthony’s Canossian Primary School
St. Anthony’s Primary School
St. Gabriel’s Primary School
St. Stephen’s School
Stamford Primary School
Tampines North Primary School
Tampines Primary School
Telok Kurau Primary School
Temasek Primary School
Townsville Primary School
Unity Primary School
Wellington Primary School
West View Primary School
White Sands Primary School
Woodgrove Primary School
Woodlands Primary School
Woodlands Ring Primary School
Xinghua Primary School
Xinmin Primary School
Yangzheng Primary School
Yio Chu Kang Primary School
Yishun Primary School
Yu Neng Primary School
Yumin Primary School
Zhangde Primary School
Zhenghua Primary School
Zhonghua Primary School

Lotus Sustained Achievement Award (Secondary School)

Admiralty Secondary School
Anderson Secondary School
Ang Mo Kio Secondary School
Anglo-Chinese School (Independent)
Assumption English School
Balestier Hill Secondary School
Beatty Secondary School
Bedok North Secondary School
Bedok South Secondary School
Bedok View Secondary School
Boon Lay Secondary School
Broadrick Secondary School
Bukit Batok Secondary School
Bukit Merah Secondary School
Bukit Panjang Government High School
Bukit View Secondary School
Canberra Secondary School
Cedar Girls’ Secondary School
Chestnut Drive Secondary School
CHIJ Katong Convent
CHIJ St Nicholas Girls’ School (Secondary)
CHIJ St. Joseph’s Convent
Chong Boon Secondary School
Christ Church Secondary School
Chua Chu Kang Secondary School
Chung Cheng High School (Main)
Chung Cheng High School (Yishun)
Clementi Town Secondary School
Clementi Woods Secondary School
Commonwealth Secondary School
Compassvale Secondary School
Coral Secondary School
Deyi Secondary School
Dunearn Secondary School
Dunman High School
East Spring Secondary School
East View Secondary School
Evergreen Secondary School
Fairfield Methodist School (Secondary)
Fuchun Secondary School
Greendale Secondary School
Greenridge Secondary School
Guangyang Secondary School
Hai Sing Catholic School
Hillgrove Secondary School
Hong Kah Secondary School
Hua Yi Secondary School
Hwa Chong Institution
Junyuan Secondary School
Jurong Secondary School
Jurongville Secondary School
Kranji Secondary School
Macpherson Secondary School
Marsiling Secondary School
Mayflower Secondary School
Nan Chiau High School
Nan Hua High School
Nanyang Girls’ High School
Naval Base Secondary School
New Town Secondary School
Ngee Ann Secondary School
North Vista Secondary School
Northbrooks Secondary School
Orchid Park Secondary School
Pasir Ris Crest Secondary School
Pasir Ris Secondary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Secondary)
Pei Hwa Secondary School
Peirce Secondary School
Ping Yi Secondary School
Presbyterian High School
Queenstown Secondary School
Queensway Secondary School
Raffles Girls’ School (Secondary)
River Valley High School
Riverside Secondary School
Sembawang Secondary School
Seng Kang Secondary School
Serangoon Secondary School
Shuqun Secondary School
Si Ling Secondary School
Singapore Chinese Girls’ School
Springfield Secondary School
St Hilda’s Secondary School
St. Andrew’s Secondary School
St. Joseph’s Institution
St. Margaret’s Secondary School
Swiss Cottage Secondary School
Tampines Secondary School
Tanjong Katong Secondary School
Teck Whye Secondary School
Temasek Secondary School
Victoria School
Whitley Secondary School
Woodgrove Secondary School
Woodlands Secondary School
Yio Chu Kang Secondary School
Yishun Secondary School
Yuan Ching Secondary School
Yuhua Secondary School
Yusof Ishak Secondary School
Yuying Secondary School
Zhenghua Secondary School
Zhonghua Secondary School

Lotus Sustained Achievement Award (Junior College / Centralised Institute)

Hwa Chong Institution (College)
Nanyang Junior College
National Junior College
Pioneer Junior College
St Andrew’s Junior College
Tampines Junior College

Lotus Sustained Achievement Award (International School)

Global Indian International School, Balestier Campus
Global Indian International School, Queenstown Campus