SGA Winners 2013

Daisy Award (Preschool)

Arise Kindergarten
Bethesda (Serangoon) Church Sunbeam Kindergarten
Cavenur Kindergarten
Church of the Holy Trinity Kindergarten
Creative Thinkers Kindergarten
Cuddle Kids Playhouse
EtonHouse Pre-school
Global Indian International Balestier Campus (Preschool)
Iman Kindergarten (Jurong)
Jurong Christian Church Kindergarten
Kinderland Preschool (Ministry of Education)
Kinderland Preschool (Ministry of Manpower)
Odyssey The Global Preschool (Fourth Avenue)
PCF Bedok Reservoir-Punggol Branch Blk 713
PCF Bishan North Blk 441
PCF Bukit Panjang Branch Blk 422/420
PCF Kebun Baru Blk 235
PCF Nee Soon South Blk 794
PCF Sparkletots Childcare Centre @ Cashew
PCF Sparkletots Childcare Centre Hong Kah North Blk 748
PCF Sparkletots Yew Tee Blk 567
PCF Tampines Central Blk 725
PCF Tampines Changkat Education Centre (Blk 106)
PCF Tampines Changkat Education Centre (Blk 284-285)
PCF Tampines Changkat Education Centre (Blk 318)
PCF Tampines North Blk 483
PCF Yew Tee Blk 543-540
PCF Yew Tee Blk 625
PCF Yew Tee Blk 690D-690C
PCF Yew Tee Branch Blk 608
PCF Yew Tee Education Centre Blk 682
St. James’ Church Kindergarten (Harding)
Swallows and Amazons Kindergarten

Palm Award (School for Students with Special Needs)

APSN Tanglin School
Rainbow Centre – Yishun Park School

Palm Award (Primary School)

Ang Mo Kio Primary School
Beacon Primary School
Bukit Panjang Primary School
CHIJ Primary (Toa Payoh)
Damai Primary School
Kranji Primary School
Kuo Chuan Presbyterian Primary School
Punggol View Primary School
West Grove Primary School

Palm Award (Secondary School)

Bishan Park Secondary School
CHIJ Secondary (Toa Payoh)
Greenview Secondary School
Tanglin Secondary School
Westwood Secondary School

Palm Award (Junior College/ Centralised Institute)

Yishun Junior College

Palm Award (ITE College)

ITE College East

Hibiscus Award (School for Students with Special Needs)

Canossian School

Hibiscus Award (Primary School)

Clementi Primary School
Fuchun Primary School
Yuhua Primary School

Hibiscus Award (Secondary School)

Anglo-Chinese School (Barker Road)
Bedok Town Secondary School
Crescent Girls’ School
Crest Secondary School
Edgefield Secondary School
First Toa Payoh Secondary School
Fuhua Secondary School
Holy Innocents’ High School
Kuo Chuan Presbyterian Secondary School
Loyang Secondary School
Punggol Secondary School

Hibiscus Award (International School)

Alliance Française de Singapour

Hibiscus Award (Junior College/ Centralised Institute)

Catholic Junior College

Orchid Award (School for Students with Special Needs)

Fernvale Gardens School

Orchid Award (Primary School)

CHIJ (Katong) Primary
De La Salle School
East Coast Primary School
East Spring Primary School
First Toa Payoh Primary School
Jurong West Primary School
Lianhua Primary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Primary)
Pei Tong Primary School
Tao Nan School
Xingnan Primary School

Orchid Award (Secondary School)

Anglican High School
Bendemeer Secondary School
Northland Secondary School
Outram Secondary School

Lotus Award (School for Students with Special Needs)

MINDS – Lee Kong Chian Gardens School

Lotus Award (Primary School)

Ahmad Ibrahim Primary School
Anchor Green Primary School
Bedok Green Primary School
Bendemeer Primary School
Canossa Convent Primary School
Cedar Primary School
Changkat Primary School
CHIJ Our Lady of Good Counsel
CHIJ Our Lady of the Nativity
CHIJ St. Nicholas Girls’ School (Primary)
Concord Primary School
Coral Primary School
Da Qiao Primary School
Farrer Park Primary School
Fernvale Primary School
Geylang Methodist School (Primary)
Gongshang Primary School
Greendale Primary School
Greenridge Primary School
Guangyang Primary School
Hong Wen School
Horizon Primary School
Innova Primary School
Jing Shan Primary School
Juying Primary School
Kong Hwa School
Marymount Convent School
Mayflower Primary School
Mee Toh School
Naval Base Primary School
North View Primary School
Peiying Primary School
Punggol Primary School
Rosyth School
Saint Andrew’s Junior School
Seng Kang Primary School
Shuqun Primary School
St. Anthony’s Canossian Primary School
St. Gabriel’s Primary School
St. Stephen’s School
Teck Whye Primary School
Temasek Primary School
Unity Primary School
West View Primary School
White Sands Primary School
Woodgrove Primary School
Xinghua Primary School
Xinmin Primary School
Yishun Primary School
Yumin Primary School
Zhonghua Primary School

Lotus Award (Secondary School)

Anglo-Chinese School (Independent)
Bedok View Secondary School
Boon Lay Secondary School
Broadrick Secondary School
Chestnut Drive Secondary School
CHIJ St. Joseph’s Convent
CHIJ St. Nicholas Girls’ School (Secondary)
Chung Cheng High School (Main)
Clementi Woods Secondary School
Coral Secondary School
Deyi Secondary School
Dunman High School
Fairfield Methodist School (Secondary)
Fajar Secondary School
Fuchun Secondary School
Greendale Secondary School
Greenridge Secondary School
Henderson Secondary School
Hillgrove Secondary School
Hua Yi Secondary School
Hwa Chong Institution
Junyuan Secondary School
Jurong Secondary School
North View Secondary School
Orchid Park Secondary School
Pasir Ris Crest Secondary School
Pasir Ris Secondary School
Pei Hwa Secondary School
Queenstown Secondary School
Regent Secondary School
Serangoon Secondary School
Singapore Chinese Girls’ School (Secondary)
Springfield Secondary School
St. Andrew’s Secondary School
Swiss Cottage Secondary School
Temasek Secondary School
Unity Secondary School
Whitley Secondary School
Woodlands Secondary School
Yishun Secondary School

Lotus Award (International School)

Global Indian International School
Global Indian International School, Balestier Campus

Lotus Sustained Achievement Award (Primary School)

Admiralty Primary School
Ai Tong School
Anderson Primary School
Balestier Hill Primary School
Blangah Rise Primary School
Boon Lay Garden Primary School
Bukit View Primary School
Canberra Primary School
Casuarina Primary School
CHIJ (Kellock)
CHIJ Our Lady Queen of Peace
Chongzheng Primary School
Chua Chu Kang Primary School
Compassvale Primary School
Corporation Primary School
Dazhong Primary School
East View Primary School
Elias Park Primary School
Eunos Primary School
Fuhua Primary School
Gan Eng Seng Primary School
Greenwood Primary School
Griffiths Primary School
Haig Girls’ School
Holy Innocents’ Primary School
Hougang Primary School
Huamin Primary School
Keming Primary School
Kheng Cheng School
Lakeside Primary School
Loyang Primary School
MacPherson Primary School
Marsiling Primary School
Meridian Primary School
Montfort Junior School
Nanyang Primary School
New Town Primary School
Northland Primary School
Park View Primary School
Pei Chun Public School
Pei Hwa Presbyterian Primary School
Pioneer Primary School
Poi Ching School
Princess Elizabeth Primary School
Qihua Primary School
Queenstown Primary School
Radin Mas Primary School
Raffles Girls’ Primary School
River Valley Primary School
Rivervale Primary School
Rulang Primary School
Sembawang Primary School
Si Ling Primary School
St. Anthony’s Primary School
St. Hilda’s Primary School
St. Margaret’s Primary School
Stamford Primary School
Tampines North Primary School
Tampines Primary School
Teck Ghee Primary School
Telok Kurau Primary School
Townsville Primary School
Wellington Primary School
Woodlands Primary School
Woodlands Ring Primary School
Xishan Primary School
Yangzheng Primary School
Yio Chu Kang Primary School
Yu Neng Primary School
Zhangde Primary School
Zhenghua Primary School

Lotus Sustained Achievement Award (Secondary School)

Admiralty Secondary School
Anderson Secondary School
Ang Mo Kio Secondary School
Assumption English School
Balestier Hill Secondary School
Beatty Secondary School
Bedok Green Secondary School
Bedok North Secondary School
Bedok South Secondary School
Bukit Batok Secondary School
Bukit Merah Secondary School
Bukit Panjang Government High School
Bukit View Secondary School
Canberra Secondary School
Cedar Girls’ Secondary School
CHIJ Katong Convent
Chong Boon Secondary School
Christ Church Secondary School
Chua Chu Kang Secondary School
Chung Cheng High (Yishun)
Clementi Town Secondary School
Commonwealth Secondary School
Compassvale Secondary School
Dunearn Secondary School
East Spring Secondary School
East View Secondary School
Evergreen Secondary School
Gan Eng Seng School
Guangyang Secondary School
Hai Sing Catholic School
Hong Kah Secondary School
Jurongville Secondary School
Kranji Secondary School
MacPherson Secondary School
Marsiling Secondary School
Mayflower Secondary School
Nan Chiau High School
Nan Hua High School
Nanyang Girls’ High School
Naval Base Secondary School
New Town Secondary School
Ngee Ann Secondary School
North Vista Secondary School
Northbrooks Secondary School
Paya Lebar Methodist Girls’ School (Secondary)
Peirce Secondary School
Ping Yi Secondary School
Presbyterian High School
Queensway Secondary School
Raffles Girls’ School (Secondary)
Riverside Secondary School
River Valley High School
Sembawang Secondary School
Seng Kang Secondary School
Shuqun Secondary School
Si Ling Secondary School
Siglap Secondary School
St. Hilda’s Secondary School
St. Joseph’s Institution
St. Margaret’s Secondary School
Tampines Secondary School
Tanjong Katong Secondary School
Teck Whye Secondary School
Victoria School
Woodgrove Secondary School
Yio Chu Kang Secondary School
Yuan Ching Secondary School
Yuhua Secondary School
Yusof Ishak Secondary School
Yuying Secondary School
Zhenghua Secondary School
Zhonghua Secondary School

Lotus Sustained Achievement Award (Junior College/ Centralised Institute)

Hwa Chong Institution (College)
Nanyang Junior College
National Junior College
Pioneer Junior College
St. Andrew’s Junior College
Tampines Junior College